Informacje i dziennikarze

Każdego dnia pochłaniamy setki informacji docierających do nas z każdego zakątka świata. Dzieje się tak, czy tego chcemy, czy też nie. Dziennikarze zbierają dla nas informacje, a my chcemy czy nie musimy wierzyc ich doniesieniom.

Duży wpływ na taką sytuacją ma rozwój przekazu masowego, który przez cały czas ulega różnym procesom ewolucyjnym. Na przestrzeni kilku lat znacznie rozwinęło się dziennikarstwo internetowe oraz tak zwani polscy i zagraniczni dziennikarze (http://www.poto.pl) obywatelscy, którzy zbierają dla nas cenne informacje. Już nie musimy wyczekiwać do odpowiedniej godziny, by w radiu wysłuchać wiadomości. Wystarczy, że odwiedzimy portal, na którym to publikowane są newsy, by być na bieżąco. Bez wątpienia jest to wygodna forma, gdyż nie jesteśmy w żaden sposób ograniczani. W redakcjach znanych polskich portali internetowych pracują prawdziwi dziennikarze, więc nie musimy obawiać się, że pod nasz nos podstawione zostaną jakieś niesprawdzone plotki.

Owszem, błędy się zdarzają, jednak jest to pewne ryzyko wpisane w ten zawód. Gdyby redakcje za każdym razem chciały czekać na potwierdzenie doniesień – na pewno by je ktoś wyprzedził, podając tą informację dużo szybciej. Na szczęście jednak nie jesteśmy nazbyt często świadkami takich wydarzeń, a otrzymywane przez nas wiadomości są wiarygodne. Jeśli jednak wystąpi opisana powyżej sytuacja – zazwyczaj jesteśmy informowani o zaistniałym fakcie, a redakcje potrafią przyznać się do popełnionego błędu.

Leave a Reply